letenky za babku Podmanivý Lisabon – kde vás vezme na rande?

Podmanivý Lisabon – kde vás vezme na rande?

-

Lacná dovolenka

Ako spoznať Lisabon v celej jeho kráse? Na ktoré miesta vás vezme, ak sa rozhodnete dať mu šancu a ísť s ním na rande? Do ktorých podnikov by ste rozhodne mali vkročiť pri návšteve tohto podmanivého mesta? Na nielen tieto otázky sa vám pokúsim poskytnúť odpovede. Nie z pohľadu turistky, ale z pohľadu Slovenky, ktorej nekonečná láska k Lisabonu ju i do tretice opäť priviala na toto miesto. Tentokrát na dobu neurčitú. Poďme sa spoločne pozrieť na to, aké typy podnikov a miesta si pri návšteve Lisabonu nemôžete nechať ujsť! 

Okúzľujúci, farbami hrajúci, kachličkami vyzdobený, nostalgiou nadýchaný, nevšedný. No predovšetkým jedinečný. Taký je on. Lisabon. Hlavné mesto Portugalska, do ktorého sa hneď zamilujete! Či chcete, či nie. Nepýta sa vás. Jednoducho vás opantá svojím podmanivým čarom. Kúzelník jeden! Hneď si vás získa. Prvým zahryznutím sa do pastelu de nata, prvým započutím ťahavých tón fada, prvou prechádzkou po čarovnej Alfame, prvým výhľadom z jedného z jeho nespočetných miradour. 

Ani sa nenazdáte, zrazu vás má! Ste chytení v jeho sieti. Opantaní! Chtiví vidieť jeho krásy z každého uhla! Odhodlaní oddať sa mu a spoznať ho! A ja vám, milí čitatelia, veľmi rada poradím, ako na to! 

Skupina 5 luďí, 3 ženy a dvaja muži
Jeden z večerov v bare Ferroviario

Raňajkujte v padarii!

Padarie sú mojou Achillovou pätou. Mojou slabinou. Nikdy ma neomrzí do nich chodiť. A ani vás by nemalo! Minimálne, pokým sa budete nachádzať v Lisabone! Hoci slovo “padaria” v preklade znamená “pekáreň”, pre mňa sú akýmsi prepojením kaviarne, cukrárne, pekárne a reštaurácie. Sú zvláštnym, jedinečným miestom, ktoré v sebe symbolizuje hlboko zakorenenú, portugalskú kávovú kultúru.  

Pre Portugalcov je káva posvätná. Sú jej veľkými “aficionados”, teda fanúšikmi. Ak i vy, milí čitatelia, obľubujete kávu a chystáte sa do Lisabonu, ubezpečujem vás, že sa máte na čo tešiť! Portugalci si časom vytvorili vlastný kávový slovník. Akúsi špeciálnu reč, akou hovoria iba oni. O ňom si povieme v ďalších blogoch! Teraz vám pomôžem porozumieť aspoň jej základnému pojmu, akým je bica! Ak si chcete objednať malé, veľmi silné espresso, vypýtajte si “uma bica”. Väčšinou je to malý shot kávy, ktorý si domáci vypýtajú za pultom, kde ho hneď aj vypijú. V lokálnych padariách za bicu nezaplatíte viac ako 0,80€ .

Pohľad ma presklený vchod pekárničky
Pekáreň A Padaria Portuguesa (zdroj: Depositphotos)

Dajte si ale dobrý pozor! Ak si vypýtate bicu, porozumejú vám iba v Lisabone. V ostatných častiach Portugalska si objednajte klasické “um café”. Slovo bica vzniklo skrátením vety “Beba isso com açúcar!”, ktorá v preklade znamená “Pi to spolu s cukrom!”. Domáci hovoria, že tento názov pochádza najmä z čias, kedy si Portugalci ešte len na chuť kávy zvykali. Ako samotný preklad prezrádza, spočiatku im nebola asi veľmi po chuti. 

Nepite iba kávu ako Portugalci, ale raňajkujte ako oni! K bice si objednajte buď “croissant mista” alebo “tosta mista”. Oba sú plnené syrom a šunkou. Rozdiel je iba v tom, že tosta je zapekaný chlebík, a teda celková chuť je slaná, kým croissant je sladký. Ja osobne preferujem croissant, ktorého sladká chuť vytvára spolu so slaným syrom a šunkou nezameniteľnú, jedinečnú kombináciu. 

Môj tip: Medzi moje najobľúbenejšie padarie patrí jednoznačne A Padaria Portuguesa, Padaria do Bairro a A Brasileira. Prvé dve spomenuté nájdete takmer na každom rohu, pričom ich interiér je všade takmer identický, takže je iba na vás, do ktorej sa rozhodnete ísť. V kaviarni A Brasileira sa vôbec po prvýkrát použilo pomenovanie bica, takže je jeho rodiskom. 

Vychutnajte si galão a pastel de nata vo Fábrice de nata!

Ak by som mala menovať jedno miesto, kde typický portugalský koláč, pastel de nata, chutí najlepšie, nebola by to klasická pastelaria. Naopak, bol by to jeden veľmi špecifický podnik, do ktorého musíte pri návšteve Lisabonu určite nazrieť! Fábrica de nata na Praça dos Restauradores si vás okamžite získa. A to najmä jej jedinečnou atmosférou! Hneď, ako do nej vstúpite, pochopíte jej samotný názov. 

Ocitáte sa v zázračnej fabrike! Spoza skla sa na vás usmieva sympatická pekárka, ktorá pred vašimi očami vaľká cesto, tvaruje ho do formičiek, a upečené cesto pastelov následne napĺňa žĺtkovou plnkou. Nad hlavami vám vŕzgajú koľajničky, po ktorých sa pohybujú plechy pastelov. Pastelov, ktoré vám o malú chvíľku pristanú na tanieri. Ešte horúce, posypané škoricou a cukrom, s plnkou roztápajúcou sa na na jazyku a krehkým cestom padajúcim na tanier pri každom zahryznutí. Pri tak božskom pocite zavriete oči. A keď ich znova otvoríte, obzriete sa naokolo. Nádherné visiace lustre, atramentovo modré kreslá, modro-biele azulejos vytvárajúce obraz Belému. Zrazu máte pocit, že toto nie je realita. Ocitáte sa v akejsi zázračnej portugalskej verzii Charlieho a továrne na čokoládu

Koláč tvaru kruhu s pripečenými krajmi a tvarom muffiny
Pastel de nata (zdroj: Depositphotos)

Môj tip: Objednajte si k pastelu aj galão! Táto káva, pozostávajúca z troch štvrtín nenapeneného mlieka a jednej štvrtiny espressa, sa podáva vo vysokom sklenenom pohári a je rozhodne ďalšou z najtypickejších druhov portugalských káv, ktorú pri návšteve Lisabonu musíte ochutnať! A ak bažíte po ozajstnom poznaní Portugalska, tak ako po zakusnutí sa do pastelu, v samotnej Fábrice sa môžete dočítať, ako a kde tento typický portugalský koláč pôvodne vznikol. Alebo počkajte a ja vám o tom poviem v niektorom z ďalších blogov! 🙂

Obedujte tradičné jedlo v lokálnej tasce 

Ak sa na okamih túžite ocitnúť medzi lokálnymi Lisabončanmi, choďte sa najesť do miestnej tascy. Podnik, do ktorého spočiatku chodili iba pracovníci s cieľom zohriať si vlastné jedlo a kúpiť si k nemu víno alebo kávu, sa stal neodmysliteľnou súčasťou lisabonskej kultúry. Symbolom domova, pohostinnosti, spolupatričnosti. Neskôr toto miesto priťahovalo žurnalistov, spisovateľov, umelcov a ďalších bohémov.  

Tascu spoznáte hneď z ulice. Vašu pozornosť ihneď upúta ponuka denných špecialít (“pratos do dia”), ručne napísaná na papieri alebo tácke a nalepená na okne tascy. Neváhajte ani na sekundu a vstúpte do nej! Odrazu sa ocitnete v malom, zväčša rodinnom podniku, obklopení domácimi. Steny interiéru sú zdobené kachličkami, azulejos, fotografiami známych spevákov fada, alebo suvenírmi predstavujúcimi futbalové mužstvá. Veľmi rýchlo tak zistíte, či majiteľ tascy zaryto podporuje svoj obľúbený tím alebo chce do podniku prilákať fanúšikov viacerých tímov. 

Pre domácich Lisabončanov je stretnutie sa v tasce niečo ako spoločenská udalosť dňa. Rozoberá sa v nej počasie, politická situácia štátu, ako aj úspechy a zlyhania ich futbalových hrdinov. No nie je to iba atmosféra, pre ktorú sa tascu oplatí navštíviť. Jedlo! Božské, cenovo dostupné, typické. Servírované na tácke alebo obyčajnom tanieri. Ceny jednej porcie sa zväčša pohybujú okolo 5-7€. A poviem vám, že je ho teda hojne. Z pravej tascy sa vždy odchádza s plným žalúdkom a rozopnutým gombíkom na rifliach (teda, aspoň v mojom prípade). O portugalskej láske, ktorá ide cez žalúdok, sa budete môcť dočítať čoskoro v jednom z ďalších blogov. 

Malá miestnosť obložená modrými kachličkami na vrchu starodávne šálky zavesen a na stenách rôzne obrazy
Miestna tasca (zdroj: Depositphotos)

Môže sa stať, že ak svoju porciu nedojete, z kuchyne na vás bude kuchárka ustráchaným hlasom kričať a pýtať sa, či vám nechutilo. Personál je milý, starostlivý, večne sa usmievajúci. Nevadí, ak mu nerozumiete a on nerozumie vám. Na tom nezáleží. Ľudia pracujúci v tasce hovoria univerzálnym jazykom – úsmevom, ktorí vás hneď dostane. 

Môj tip: Dôležité je uvedomiť si, že tascy neprijímajú rezervácie a väčšina z nich je preplnená medzi 13:00 a 14:00 hodinou. Ak plánujete teda v tasce obedovať, skúste prísť o čosi skôr a obsadiť si stôl. Iba málo z nich je otvorených večer. Jednou z takých je A Tasca do Chico, v ktorej si môžete večeru vychutnať pri živom fado vystúpení. Viac o fade samotnom sa môžete dočítať v blogu Lisabon, ako ho nepoznáte.

Vychutnajte si večerný drink na jednom z nespočetných rooftop barov

Ak sa ľudí žijúcich v Lisabone spýtate, čím je toto mesto také jedinečné, takmer všetci vám poskytnú tú istú odpoveď. Luz, v preklade svetlo, je to, čo odlišuje portugalské hlavné mesto od ostatných európskych metropol. Nielen to denné, ktoré osvetlí i tú najskrytejšiu uličku Alfamy a vás nechá v nemom úžase. Rovnako podmanivé je i to, ktoré slnko naňho vrhá iba zopár chvíľ pred západom. No ani potom Lisabon neprestane žiariť. Naopak, v noci je rovnako čarovný. Možno ešte viac. 

Modrá obloha, výhľad na most a socha farebnej ženy
Bar Rio Maravilha (zdroj: Depositphotos)

Túto nádhernú scenériu si pri jeho návšteve nemôžete nechať ujsť. Vychutnajte si ju s vaším obľúbeným drinkom v ruke na jednom z rooftop barov! Je ich nespočetne veľa. A vybrať si spomedzi nich ten najobľúbenejší je asi tak ťažké, ako menovať najlepší sorbet v starom meste u Arthura. Je to priam nemožné. No pokúsim sa vám ponúknuť aspoň malý predvýber. 

Ak hľadáte netradičný, džungľu pripomínajúci rooftop bar, určite navštívte Park Bar. Vstup doňho vedie cez schodisko nadzemnej garáže. Až do poslednej chvíle pochybujete o tom, že sa vôbec hore nejaký rooftop bar nachádza. No potom sa v ňom ocitnete. Varujem vás, bude to láska na prvý pohľad! DJ a z jeho platní vychádzajúca hudba dokonale dotvárajú atmosféru baru, z ktorého terasy je krásny panoramatický výhľad na rieku Tejo, Most 25.apríla a sochu Krista. Park Bar je pre mňa jedným z dvoch najkrajších rooftop barov na pozorovanie západu slnka. Druhým takým je Rio Maravilha na streche jednej z budov v LX Factory. Kým v Parku sa budete cítiť ako uprostred rajskej záhrady, v Riu sa ocitnete v ozajstnom hipsterskom nebi. Taktiež závisí, kde sa nachádzate. Kým Park je situovaný v samotnom centre mesta, Rio Maravilha sa nachádza ďalej od centra, vo štvrti zvanej Alcântara.

modro-ružové nebo, balkón a malá veža napravo
Západ slnka pozorovaný z Park baru

Mojím ďalšími obľúbeným rooftop barom je Ferroviario. Výhľad na rieku Tejo a do zemitých farieb ladený interiér vytvárajú spolu s banánovými palmami a monsterami dokonalú harmóniu. Počas letných večerov tu taktiež, podobne ako v Park bare, možno zažiť živé vystúpenia DJov. Ak by ste k drinku radi niečo zjedli a nezáleží vám na tom, že z rooftopu neuvidíte západ slnka, určite skúste Topo Chiado alebo Topo Martim Moniz. Oba z nich sa nachádzajú v centre a ponúkajú krásne výhľady. 

Môj tip: Ferroviario je super miesto nielen na večerný drink, ale i na denný brunch. Ak sa rozhodnete pre druhú možnosť, určite odporúčam zastaviť sa cestou v Museu Nacional do Azulejo, kde sa na malý okamih ponoríte do sveta portugalských kachličiek, azulejos. Múzeum je od Farroviaria vzdialené iba kúsok a určite pre návštevníkov prináša autentický zážitok. Zopár zaujímavých informácií o azulejos sa môžete dozvedieť i v článku Lisabon, ako ho nepoznáte. 

rôznofarebné malované kachličky, prevláda modrá farba
Portugalské kachličky (zdroj: depositphoto)

Ak sa vyberiete do Topo Martim Moniz, spojte to s pozorovaním západu slnka na Miradouro da Graça alebo na Miradouro da Senhora do Monte. Obe miradourá sú od baru vzdialené približne 15 minút pešo a ak ich spojíte s návštevou rooftop baru, o dokonalý večer máte postarané! 

Už viete, kde vás podmanivý Lisabon vezme na rande. Jedno je isté – krásnych miest, ktoré ponúka, je nespočetne veľa. A na každom z nich vám ponúkne niečo iné. Na niektorých vám dá ochutnať tradičné jedlá, na iných vám ponúkne jednu z mnohých typických káv. Na ďalších vám okrem toho dovolí nazrieť do bežného sveta domácich Lisabončanov. Na ostatných pred vás predostrie prekrásne výhľady, ktorými sa môžete kochať. Už máte predstavu, kde v Lisabone zájsť. No čo na týchto miestach ochutnať? Lisabonskú lásku, ktorá ide cez žalúdok, si priblížime v dalšom blogu. 🙂

Tmavé mesto a hore jasná obloha zo zapadajúcim slnkom
Pohľad na nočný Lisabon

The post Podmanivý Lisabon – kde vás vezme na rande? appeared first on LETENKY ZA BABKU.

zobraziť celý článok

Autor: Tati em Lisboa


TIE NAJLEPŠÍ HOTELY A PENZIÓNY PRE VAŠE SPOKOJNÉ CESTOVANIE

Aby sa vaše cestovanie naozaj vydarilo, vyberte si z ponuky rezervačného portálu Booking.com vhodné ubytovanie v hoteli alebo penzióne podľa vašich preferencií. Vyberať môžete podľa ceny, kvality ubytovania, hodnotenia klientov alebo vzdialenosti od centra vami navštívenej destinácie. Booking.com, to sú tisíce preverených hotelov a penziónov po celom svete pre vaše spokojné cestovania.

Tie najlepšie hotely a penzióny vyhľadávajte tu

Aktuálna ponuka zájazdov

Vyhľadávač leteniek

Novinky

Podmanivý Lisabon – kde vás vezme na rande?

Ako spoznať Lisabon v celej jeho kráse? Na ktoré miesta vás vezme, ak sa rozhodnete dať mu šancu a...

Turecko, Side na 8 dní za 924 EUR- zľava 12%

8 dňový letecký zájazd z Bratislavy do destinácie Turecko, Side s termínom pobytu 27.07.2021 - 03.08.2021 má práve teraz...

Turecko, Turecká riviéra na 8 dní za 668 EUR- zľava 20%

8 dňový letecký zájazd z Bratislavy do destinácie Turecko, Turecká riviéra s termínom pobytu 13.08.2021 - 20.08.2021 má práve...

Turecko, Side na 8 dní za 677 EUR- zľava 18%

8 dňový letecký zájazd z Bratislavy do destinácie Turecko, Side s termínom pobytu 13.08.2021 - 20.08.2021 má práve teraz...

Lacná dovolenka a ubytovanieOBĽÚBENÉ
tie najlepšie ponuky dovolenky, zájazdov a ubytovanie za skvelé ceny

INVIA blog

Tunisko, Hammamet na 8 dní za 523 EUR- zľava 34%

8 dňový letecký zájazd z Bratislavy do destinácie Tunisko, Hammamet s termínom pobytu 21.08.2021 - 28.08.2021 má práve teraz...

Tunisko, Nabeul na 15 dní za 933 EUR- zľava 25%

15 dňový letecký zájazd z Bratislavy do destinácie Tunisko, Nabeul s termínom pobytu 30.07.2021 - 13.08.2021 má práve teraz...

Turecko, Turecká riviéra na 8 dní za 722 EUR- zľava 25%

8 dňový letecký zájazd z Bratislavy do destinácie Turecko, Turecká riviéra s termínom pobytu 03.08.2021 - 10.08.2021 má práve...

Tunisko, Port El Kantaoui na 16 dní za 763 EUR- zľava 28%

16 dňový letecký zájazd z Bratislavy do destinácie Tunisko, Port El Kantaoui s termínom pobytu 10.06.2021 - 25.06.2021 má...

Bulharsko, Prímorsko na 11 dní za 472 EUR- zľava 15%

11 dňový letecký zájazd z Bratislavy do destinácie Bulharsko, Prímorsko s termínom pobytu 23.06.2021 - 03.07.2021 má práve teraz...

Grécko, Kréta na 8 dní za 853 EUR- zľava 30%

8 dňový letecký zájazd z Bratislavy do destinácie Grécko, Kréta s termínom pobytu 09.07.2021 - 16.07.2021 má práve teraz...

Turecko, Alanya na 8 dní za 645 EUR- zľava 28%

8 dňový letecký zájazd z Bratislavy do destinácie Turecko, Alanya s termínom pobytu 20.08.2021 - 27.08.2021 má práve teraz...

Turecko, Side na 15 dní za 995 EUR- zľava 13%

15 dňový letecký zájazd z Bratislavy do destinácie Turecko, Side s termínom pobytu 17.09.2021 - 01.10.2021 má práve teraz...

Cyprus, Ayia Napa na 12 dní za 1063 EUR- zľava 52%

12 dňový letecký zájazd z Bratislavy do destinácie Cyprus, Ayia Napa s termínom pobytu 24.06.2021 - 05.07.2021 má práve...

Turecko, Belek na 8 dní za 838 EUR- zľava 31%

8 dňový letecký zájazd z Bratislavy do destinácie Turecko, Belek s termínom pobytu 28.08.2021 - 04.09.2021 má práve teraz...

Hotely, penziony

Mohlo by sa vám páčiťPodobné príspevky
Odporúčame vám