Booking.com

Netradičný geologický útvar na ostrove Tasmánia. Mozaiková dlažba vytvorená prírodou.

Úzka úžina Eaglehawk Neck na ostrove Tasmánia v Austrálii je pokrytá nezvyčajným terénom. Tvorí ho niekoľko zaujímavých a netradičných geologických útvarov. Medzi nimi aj zvláštny erozívny prvok, ktorý sa nazýva „tesselated pavement“ (mozaiková dlažba).

V blízkosti pobrežia mora leží plochá skala, ktorá vyzerá, ako keby sa rozpadla na bloky. Práve tento geologický efekt je pre svoju podobnosť s rímskymi mozaikovými podlahami nazývaný ako „tessellated pavement“, čo môžeme preložiť ako mozaiková dlažba.  

pobrežie
By: Liangtai LinCC BY 2.0

Tessellated pavement je definový ako plochý skalný povrch, ktorý je rozdelený na niekoľko viac alebo menej pravidelných obdĺžnikov. Tie spája spoločný systém spojov. Povrch jednotlivých lôžok je vystavený erózii a poveternostným vplyvom, čo spôsobuje, že skalné podložie pozdĺž spojov je buď zvýšené alebo zapustené.

Táto „dlažba“ v Tasmánii sa vyskytuje v dvoch podobách. Prvá podoba je, keď slaná voda eróziou premenila strednú časť kameňov do podoby „bazénov“. Opačný efekt, a teda aj druhá podoba je známy ako bochník, keď sú okraje kameňa opotrebované a zanechávajú zaokrúhlenú korunku, ktorá pripomína chlieb.  

more
By: The 3B’sCC BY 2.0

Takýto geologický úkaz je veľmi zriedkavý a je možné ho nájsť len na niekoľkých miestach na Zemi. Najznámejším príkladom tesselled pavement je práve ten v Eaglehawk Neck. Povrch sa tu na prvý pohľad javí ako mozaiková či kachličková dlažba. Rovnosť tejto „dlažby“ je spôsobená počiatočnou eróziou, kedy vlny priniesli piesok a štrk a taktiež aj chemickým pôsobením vody. Je to netradičný útvar, ktorý láka množstvo zvedavých turistov.

 

 

The post Netradičný geologický útvar na ostrove Tasmánia. Mozaiková dlažba vytvorená prírodou. appeared first on LETENKY ZA BABKU.

zobraziť celý článok


Autor: Zuzka B


TIE NAJLEPŠÍ HOTELY A PENZIÓNY PRE VAŠE SPOKOJNÉ CESTOVANIE

Aby sa vaše cestovanie naozaj vydarilo, vyberte si z ponuky rezervačného portálu Booking.com vhodné ubytovanie v hoteli alebo penzióne podľa vašich preferencií. Vyberať môžete podľa ceny, kvality ubytovania, hodnotenia klientov alebo vzdialenosti od centra vami navštívenej destinácie. Booking.com, to sú tisíce preverených hotelov a penziónov po celom svete pre vaše spokojné cestovania.
Tie najlepšie hotely a penzióny vyhľadávajte tu